Minden ami Forma-1

„Ha második vagy, te vagy az első, aki veszít.” (Ayrton Senna)

Vettel világbajnok, Alonso az öklét rázta

| 2010. november 14., vasárnap 17:15
A pontállás harmadik helyéről lett az F1 legfiatalabb bajnoka a német Abu-Dzabiban. Simán nyerte a futamot, az esélyesebb Alonso és Webber lassú volt a vb-címhez. Úgy nyert, mint Raikkönen 2007-ben.

Megnyerte a világbajnokságot és a szezondöntő Abu-Dzabi Nagydíjat [1] Sebastian Vettel. A német 15 ponttal Fernando Alonso és héttel Mark Webber mögött érkezett a futamra, de ellenfelei váratlanul lassúak voltak, 7-8. helyen értek célba, így előnyüket elveszítették.

Vettel az első rajthelyről elsőként fordult vasárnap, de azonnal jött a biztonsági autó, mert Michael Schumacher megpördült kocsijának ütközött Vitantonio Liuzzi.

A Vettel, Hamilton, Button, Alonso, Webber sorrend nem változott, de a középmezőnyből Nico Rosberg és Vitalij Petrov azonnal kiment kerékcserére.

A biztonsági kocsi távozása után bő tíz körrel, váratlanul korán Webber is kiment új gumiért, és mivel Alonso az ausztrállal versenyzett a vb-ért és a negyedik helyért, pár kör múlva a spanyolt is kihozta a Ferrari.

Szerencséje volt Alonsónak, csak azért tudott az ausztrál elé visszajönni, mert riválisát feltartotta a Red Bull-testvércsapat Toro Rosso pilótája, Jaime Alguersuari.

Alonso nyerő helyzetbe kerülhetett volna, mivel Webber mögötte volt, csakhogy Rosberg és Petrov előtte, akiknek már nem kellett kereket cserélniük. A vezető hármas - Vettel, Hamilton, Button - elhúzott, simán belefért nekik a boxkiállás, hogy aztán visszavegyék pozíciójukat, így a ferrarisnak meg kellett előznie Petrovot és Rosberget a vb-címhez.

A kétszeres bajnok már Petrovval sem bírt, a futam kétharmadát az orosz mögött töltötte, mindössze egyszer próbálkozott, akkor is lefutott a pályáról.

Elöl Vettel Button gumiváltása után simán visszakerült az élre, kialakult a Vettel-Hamilton-Button-dobogó, Rosberg került a negyedik helyre, az élmezőnyből késői kerékcseréje miatt csak a hajrában kiváló Kubica az ötödikre, Petrov és Alonso elé. Webber nyolcadikként futott, mindenkire veszélytelenül.

Alonso és a Ferrari az utolsó körökre sem tudott újat kitalálni, Vettel győzött, a futam előtti vb-favorit hetedikként, Webber nyolcadikként ért be, így a németé lett a vb-cím, négy ponttal zárt a spanyol előtt: 256-252-242 az első három pontszáma, Hamilton negyedik 240-nel.

Vettel 23 évesen és 134 naposan az F1 legfiatalabb bajnoka, öt futamgyőzelemmel, tíz pole pozícióval zárja harmadik teljes Forma-1-es szezonját. A sorozatban a 2007-es Amerikai GP-n mutatkozott be.

"Nem találok szavakat" - mondta Vettel a sajtótájékoztatón váratlan sikere után. Korábban 1950-ben Giuseppe Farina, 2007-ben Kimi Raikkönen tudott úgy világbajnok lenni, hogy a döntő GP-re csak harmadikként érkezett.

Alonso a befutónál Petrov mellé gurult, öklét rázta az orosznak csalódottságában. Kiszállás után összetörten ült egy félreeső helyen, csapattagjai vigasztalták.