Minden ami Forma-1

„Ha második vagy, te vagy az első, aki veszít.” (Ayrton Senna)

Alonso a depóban nyerte az Olasz GP-t

| 2010. szeptember 12., vasárnap 14:01 | Frissítve: 6 órája
Button vezetett, a spanyol egy körrel később cserélt gumit, centikkel eléje jött vissza. Vettel az utolsó körben cserélt gumit, Hamilton kiesett, a vb szuperszoros.

A Ferrari megnyerte hazai nagydíját, Fernando Alonso szoros csatában verte Jenson Buttont az Olasz GP-n. Az angol lerajtolta a spanyolt, egészen a 37. körig centikkel, mégis magabiztosan vezetett, akkor ment be kerékcserére.

Alonso egy körrel maradt kint tovább, éppen Button elé jött ki a boxból, nagyot fékezett, így sikerült átvennie a vezetést. A kemény gumikon ráadásul a világbajnok lelassult, a ferraris hamar elhúzott, és ment a célig.

A harmadik Massának az első kanyarokon kívül csendes versenye volt, szemben a negyedik Vettellel, aki szenzációsat vezetett a hatodik helyről indulva. A kerékcserékig a 7-8. helyen haladt, mivel csapattársa, a vb-ben a rajt előtt sokkal jobban álló Mark Webber gyorsabb volt nála, az istálló valószínűleg inkább belenyúlt a motorjába, mint hogy csapatutasítást alkalmazva arra kérje, engedje el: a leghosszabb egyenesben autója nem ment rendesen, az ausztrál simán lehagyta.

Vettel kétségbeesetten panaszkodott a boxnak a rádión, hogy motorhibája van, de a következő körben újra száz százalékosra gyorsult.

Mivel a mezőnyből egyedüliként nem váltott gumit a 35. kör környékén, a hajrára a negyedik helyen találta magát, és a fáradt lágy gumikon is ugyanolyan gyors, talán gyorsabb volt, mint mögötte ellenfelei. Egészen az utolsó körig kivárt, csak akkor ment a depóba új kerekekért, és simán visszajött az ötödik Rosberg elé.

Nem tudni, Button képes lett volna-e erre a stratégiára, de mivel a mezőnyből ő kíméli leginkább az abroncsokat, sanszos, hogy igen, és így talán legyőzhette volna Alonsót.

Mivel Webber csak hatodik lett, Hamilton pedig a harmadik kanyarban koccant Massával, eltört a jobb első felfüggesztése, és kiesett, a világbajnokság szorosabb, mint talán bármikor a szezonban, az első öt pilóta egy győzelmen, 24 ponton belül van. Alonso ugrott legnagyobbat, ötödikről harmadiknak jött föl, igaz csak pár ponttal előzi Buttont és Vettelt.

A kétszeres világbajnok 2006 után szerzett újra győzelmet a Ferrarinak Monzában, az idényben harmadszor nyert. A következő futam két hét múlva lesz, éjjel, Szingapúrban, ott 2008-ban győzött, a megbundázott versenyen.

Az Olasz Nagydíj körről körre

Rajt: Button lerajtolta Alonsót, Massa a másik Ferrariban a spanyollal csatázott a második sikánig, de végül megőrizte a második helyet. Hamilton megpróbált bebújni Massa mellé, de nem volt elég helye, a brazil bal hátsó kereke eltörte az angol jobb első felfüggesztését. A McLaren a következő kanyarban kicsúszott.

1. kör: Button megszilárdította az első helyet, sarkában a Ferrarik, Alonso és Massa.

3.: Rosberg, Kubica, Hülkenberg, Vettel, Schumacher, Webber a sorrend a 4. helytől.

5.: Az első sikánban Button autójának aljáról lerepült valami, de nem tűnik úgy, hogy befolyásolná a teljesítményét, eddig.

6.: Webber megelőzte Schumachert, feljött nyolcadiknak, de utána a német visszatámadott. Az ausztrál a második sikánban ment el végleg.

8.: Button a pálya középső részén, ahol vannak kanyarok, gyorsabb, Alonso az egyenesekben visszajön rá, a sikánra a nyakára ér, de előzéssel még nem tudott próbálkozni.

9.: Massa Alonso sarkában, teljesen együtt a vezető hármas.

10.: A két Red Bull csak a 7-8. helyen, és nem is tudnak előrébb jönni.

13.: Button mintha kezdene elhúzni, ellépett Alonsótól, ő a leggyorsabb a pályán. Folyamatosan futja a legjobb köröket.

14.: Webber támadja Vettelt a 7. helyért.

15.: Alonso gyorsított, megpróbál visszajönni Buttonra, valószínűleg ő is feljebb csavarta a motorját.

16.: Picit szétszakadt az első három, Massa kicsit lemaradt Alonsóról, aki tizedekkel gyorsabb most Buttonnál.

19.: Rosberg, Kubica, Hülkenberg, Vettel, Webber a 4-8. helyen, a mercedeses hátránya 14 másodperc.

20.: Massa már nem bírja az első kettő tempóját, kezd lemaradni, Button és Alonso viszont továbbra is együtt.

21.: Vettelnek motorhibája van, Webber el is ment mellette. A rádión panaszkodott a német, az egyenesben nem megy rendesen az autója.

23.: Vettel motorja mintha megjavult volna, ugyanúgy megy, mint mielőtt panaszkodott. Valószínűleg így oldotta meg a csapat, hogy Webbert elengedje, az ausztrálnak már jóval nagyobb esélye van a világbajnokságra.

26.: Button és Alonso teljesen együtt, könnyen lehet, hogy a boxban, az egyetlen kerékcserénél dől el a futam.

30.: A boxutcában Szakon Jamamoto elütötte az egyik szerelőjét, egy mentőautó volt a garázsok előtt. Nem sérült meg súlyosan az áldozat.

32.: Massa most a leggyorsabb a pályán, de már túlzottan le van maradva, hogy vissza tudjon jönni.

33.: Button egyre bizonytalanabb az első sikánban, de utána Alonso esélytelen az előzésre.

34.: Kubica cserélt kereket, kilencediknek jött vissza.

35.: Alonso most folyamatosan gyorsabb Buttonnál, de csak századokkal. Az angolra rászóltak, kezdje el nagyon nyomni, mert jön a kerékcsere.

36.: Rosberg és Webber kapott új gumit, az ausztrál Kubicát sem tudta megelőzni, így csak kilencedik.

37.: Button jött előbb gumiért, most dől el a verseny. Alonso vezet Massa előtt.

38.: Alonso centikkel, de visszajött Button elé a boxból, megfordult a verseny, egy kör elég volt a spanyolnak.

39.: Massa is letudta a kerékcserét, visszajött a vezető kettős mögé.

40. Alonso vezet, és kezd ellépni Buttontól, az angol szerint az előző gumival jobban ment a McLarenje.

42.: Eldőlt a verseny, a keményebb gumival Button nem tudja tartani Alonso tempóját. Nem tudni, tarthatta-e volna még kint a McLaren Buttont.

44.: Alonso, Button, Massa, Vettel, Rosberg, Hülkenberg, Webber, Kubica az első nyolc. Vettel még nem cserélt gumit.

45: Button teljesen feladta, már négy másodperc a hátránya. Massa három másodperccel van az angol mögött. Webberé a leggyorsabb kör, a keményebb gumin jobb a Red Bull.

48.: Vettelé a leggyorsabb kör, ő még mindig az eredeti gumijával megy.

50.: Hülkenberg folyamatosan levágta a sikánokat, az ausztrál meg is előzte.

51.: 3 kör a végéig, de Vettel még nem cserélt gumit. Alonso levágta az első sikánt, de simán viszajött.

52.: Vettel az utolsó körben fog kereket cserélni, Webber elé vagy mögé jön majd vissza, centikkel. Talán Rosberget is lenyomhatja.

53.: Utolsó kör, Vettel jött kereket cserélni, simán visszaért negyediknek Rosberg és Webber elé. Az élen Alonso megnyerte a futamot, Button, Massa dobogón, a McLaren talán eltaktikázta a világbajnok gumiválasztását, ezzel a győzelmét. Vettel 4., Rosberg 5., Webber 6., Hamilton kiesett. A vb újra nagyon szoros.